Part #: FF-HEB3.0/4.5 SP100
FF-HEB3.0/4.5 Available Per Meter Here
Available on backorder
Categories: End-Emitting, Fiber and Cable, HEB, Jacketed POF, Jiangsu TX POF, Lighting, Lighting Fiber Tags: 3.0 x 4.5mm, Low-Cost, MMA, PVC Jacket
  • Description
  • Video
  • Documents
  • Data
Description
TX POF HEB 3.0 x 4.5mm Simplex Cable, PVC Jacket.
HEB3.0/4.5 is an end emitting MMA cable, used in projects that requires tight bend radii.
Specifications
  • Configuration: Simplex
  • Core Diameter: 3.0mm
  • Core Material: MMA (Methyl Methacrylate)
  • Jacket Diameter: 4.5mm
  • Jacket Material: PVC (Polyvinyl Chloride) - Black
  • Numerical Aperture: 0.68
  • Attenuation: 0.35 dB/m at 650 nm
  • Operating Temperature Range: -40°C to 70°C
  • RoHS Compliant
Applications
  • Tight Radius Operations
  • Lighting
  • Medical
  • Dental
Manufacturer
Jiangsu TX Plastic Optical Fibers Co., Ltd
ISO 9001:2008 certified company
OEM Part Number: TX-SCC-3000/4.5B
More information is available directly from the OEM website.
FF-HEB3.0/4.5 – Datasheet
TX_POF RoHS Compliance
TX POF ISO9001 Certificate
Manufacturer TX POF
Core Diameter (mm) 3.00
Jacket Diameter (mm) 4.50
Fiber Type Simplex
Core Type Single
Jacket Type Jacketed
Core Material Methyl Methacrylate
Jacket Material Polyvinyl Chloride
Operating Temp – High (Celsius) 70
Operating Temp – Low (Celsius) -40
Refractive Index Profile Step Index
Core Refractive Index 1.475
Numerical Aperture 0.68
Attenuation (dB/m) @ 650nm 0.35
Minimum Bend Radius (mm) 18
Related products
  • ESKA™ Premier 1.0 x 2.2mm Duplex Cable Black PE Jacket, Sold Per Meter