Part #: FF-TCN-1000-15-23N
Limited Amount Available – No Longer Manufactured
FF-TCN-1000-15-23N Spools Available Here
220 in stock (can be backordered)
Quantity Discount (%) Price
  • Description
  • Video
  • Documents
  • Data
Description
Asahi Kasei 1.0 x 2.3mm Simplex Cable, PA Jacket and PA buffer.
Specifications
  • Configuration: Simplex
  • Core Diameter: 1.0mm
  • Core Material: PMMA (Polymethyl Methacrylate)
  • Inner Jacket Diameter: 1.51mm
  • Inner Jacket Material: PA 12 (Polyamide) - Black
  • Outer Jacket Diameter: 2.3mm
  • Outer Jacket Material: PA (Polyamide) - Orange
  • Numerical Aperture: 0.5
  • Attenuation: 0.20 dB/m at 650 nm
  • Operating Temperature Range: -55°C to 85°C