Part #: FF-HYMCE75-12B
266 in stock (can be backordered)
  • Description
  • Video
  • Documents
  • Data
Description
TX POF multi-core fiber with 12 x 0.75mm cores, 4.5mm black PVC jacket.
Specifications
  • Configuration: Simple
  • Core Diameter: 12 x 0.75mm
  • Core Material: MMA (Methyl Methacrylate)
  • Jacket Diameter: 4.5mm
  • Jacket Material: PVC (Polyvinyl Chloride) - Black
  • Numerical Aperture: 0.5
  • Attenuation: 0.23 dB/m at 650 nm
  • Operating Temperature Range: -55°C to 70°C
  • Maximum functional length: 100 meters
  • RoHS Compliant
Applications
  • Lighting
  • Liquid Level Sensing
  • Photoelectric Sensing
  • Pressure Sensing
  • Temperature Sensing
Manufacturer
Jiangsu TX Plastic Optical Fibers Co., Ltd
ISO 9001:2008 certified company
FF-HYMCE75-12B – Datasheet
TX_POF RoHS Compliance
TX POF ISO9001 Certificate
Manufacturer TX POF
Jacket Diameter (mm) 4.50
Fiber Type Simplex
Core Type Multi
Jacket Type Jacketed
Core Material Methyl Methacrylate
Jacket Material Polyvinyl Chloride
Operating Temp – High (Celsius) 70
Operating Temp – Low (Celsius) -55
Refractive Index Profile Step Index
Core Refractive Index 1.490
Numerical Aperture 0.50
Attenuation (dB/m) @ 650nm 0.23
Related products
  • ESKA™ 2000μm Bare Fiber, Sold Per Meter
    Part #: FF-CK-80
    View Final Price
  • ESKA™ Premier 1.0 x 2.2mm Duplex Cable Black PE Jacket, Sold Per Meter
    Part #: FF-GHCP 4002
    GHCP4002 is a general-purpose cable, typically used for industrial data and sensor applications.
    View Final Price
  • ESKA™ Premier 1.0 x 2.2mm Simplex Cable, Sold Per Meter
    Part #: FF-GHCP 4001
    GHCP4001 is a general-purpose cable, typically used for industrial data and sensor applications.
  • ESKA™ Hi-Temp 1.0 x 2.2mm Simplex Cable Black PE Jacket, Spool