Part #: FF-HSN10.0
HSN10.0 is a side-emitting fiber for lighting applications.
FF-HSN10.0 Spools Available Here
88 in stock (can be backordered)
  • Description
  • Video
  • Documents
  • Data
Description
TX POF 10.0mm Bare Side Emitting Fiber
Specifications
  • Configuration: Simplex
  • Core Diameter: 10.0mm
  • Core Material: MMA (Methyl Methacrylate)
  • Numerical Aperture: 0.65
  • Attenuation: 0.35 dB/m at 650 nm
  • Operating Temperature Range: -20°C to 70°
  • 1.475 Interior Refractive Index
  • 1.375 Exterior Refractive Index
  • Optimal Transmission in 400-700nm Wavelength Range
  • Tensile Strength of 70N
  • RoHS Compliant
Applications
  • Illumination
  • Medical
Manufacturer
Jiangsu TX Plastic Optical Fibers Co., Ltd
ISO 9001:2008 certified company
OEM Part Number: TX-SFL-10000
More information is available directly from the OEM website.
FF-HSN10.0 – Datasheet
TX_POF RoHS Compliance
TX POF ISO9001 Certificate
Manufacturer TX POF
Core Diameter (mm) 10.00
Fiber Type Simplex
Core Type Single
Jacket Type Unjacketed
Core Material Methyl Methacrylate
Operating Temp – High (Celsius) 70
Operating Temp – Low (Celsius) -20
Refractive Index Profile Step Index
Core Refractive Index 1.475
Numerical Aperture 0.65
Attenuation (dB/m) @ 650nm 0.35
Minimum Bend Radius (mm) 60
Related products
  • Asahi 1.0 x 2.2mm Simplex Cable PVC Jacket, Sold Per Meter