Part #: FF-TCN-1000-15-23N
Limited Amount Available – No Longer Manufactured
FF-TCN-1000-15-23N Spools Available Here
220 in stock (can be backordered)
Quantity Discount (%) Price
  • Description
  • Video
  • Documents
  • Data
Description
Asahi Kasei 1.0 x 2.3mm Simplex Cable, PA Jacket and PA buffer.
Specifications
  • Configuration: Simplex
  • Core Diameter: 1.0mm
  • Core Material: PMMA (Polymethyl Methacrylate)
  • Inner Jacket Diameter: 1.51mm
  • Inner Jacket Material: PA 12 (Polyamide) - Black
  • Outer Jacket Diameter: 2.3mm
  • Outer Jacket Material: PA (Polyamide) - Orange
  • Numerical Aperture: 0.5
  • Attenuation: 0.20 dB/m at 650 nm
  • Operating Temperature Range: -55°C to 85°C
  • MOST
  • RoHS Compliant
  • REACH Compliant
Applications
  • Control Links for CAT Scanners and MRI Machines
  • Medical Devices
  • EMI-Heavy Environments
  • Sensors for Temperature, Bending, Liquid Level
  • Factory Automation and Robotics
  • Card-to-Card or Machine-to-Controller Data Links
  • Direct Replacement for Copper
  • Automotive networks
Manufacturer
Asahi Kasei
OEM Part Number: TCN-1000-15-23N(24O)
More information is available directly from the OEM website.
FF-TCN-1000-15-23N(24O) – Datasheet
Asahi Reach & RoHS Declaration
Manufacturer Asahi Kasei
Core Diameter (mm) 1.00
Jacket Diameter (mm) 1.51
Secondary Jacket Diameter (mm) 2.30
Fiber Type Simplex
Core Type Single
Jacket Type Double Jacketed
Core Material Polymethyl Methacrylate
Jacket Material Polyamide 12
Secondary Jacket Material Polyamide
Operating Temp – High (Celsius) 85
Operating Temp – Low (Celsius) -55
Refractive Index Profile Step Index
Core Refractive Index 1.490
Numerical Aperture 0.50
Attenuation (dB/m) @ 650nm 0.20
Minimum Bend Radius (mm) 30
Related products
  • ESKA™ 500μm Bare Fiber, Sold Per Meter
    Part #: FF-CK-20
    View Final Price
  • ESKA™ Premier 1.0 x 2.2mm Simplex Cable Black PE Jacket, Sold Per Meter